Kontaktní čočky banner

Vai es varu nēsāt kontaktlēcas ilgāk nekā ieteikts?

Paceliet roku, ja kādreiz esat nēsājis lēcas mazliet ilgāk, nekā tās vajadzētu? Diemžēl lielākā daļa no mums ik pa laikam to ir darījuši. Varbūt Jūs to darāt, lai samazinātu izmaksas, saistītas ar kontaktlēcu iegādi. Ja pirms algas dienas var kaut kā mazliet izvilkt dažādās lietās, tad kas tad varētu tāds liels notikt, ja tās pašas lēcas panēsātu bišķīt ilgāk, vai ne? Vai varbūt Jums ir mēneša lēcas, bet tās Jūs lietojiet tikai dažas reizes mēnesī. Protams, tās taču var turpināt lietot arī pēc pirmajām 30 dienām, vai ne? Vai arī visbiežākais iemesls- pavisam vienkārši aizmirsāt laikus nomainīt lēcas. Mēs to visu lieliski zinam. Dzīve ir ļoti aizņemta un pilna dažādām citām nopietnākām lietām! Bet, tomēr ir svarīgi paturēt prātā savu kontaktlēcu lietošanas grafiku un to arī ievērot. Pārmērīga lēcu nēsāšana var izraisīt neērtību, neskaidru redzi un sliktākajā gadījumā, infekciju. Tagad apskatīsim, kāpēc lēcu nēsāšana ilgāk ir lielais NĒ un kādi ir riski.

Kas notiek ar lēcām, ja tās nēsājām ilgāk?

Vienas dienas lietošanai paredzētās lēcas, div-nedēļas lēcas un mēneša lēcas nav paredzētas tam, lai tās nēsātu ilgāk par tām noteikto un norādīto lietošanas laiku. Dienas lēcas ir gludas un plānas, ar mazāk sarežģītu piegulšanu, tāpēc to trauslā struktūra ir mazāk izturīga. Div-nedēļu lēcas ir nedaudz biezākas un mēneša lēcas parasti ir biezākās, tāpēc tās arī "izdzīvo" visilgāk. Bet nekādā gadījumā neļaujiet tām sevi apmānīt, ka lēcas ir mūžīgas!
Visas mīkstās kontaktlēcas ir izgatavotas tā, lai veselīgais skābekļa daudzums varētu nokļūt radzenē (skābekļa caurlaidība), bet, kad lēca pārsniedz savu kalpošanas laiku, iebūvētie ceļi, kas nodrošina skābekļa plūsmu, sāk iebojāties. Īsumā, lietojot lēcas ilgāk, tās vienkārši nolietojas. Tas nozīmē, ka tiek apdraudēta piemērotība, izturība pret nogulsnēm un skābekļa caurlaidība. Un šādas var būt iespējamās sekas:

Slikti pieguļošas lēcas

Vai ziniet, kāda sajūta, ieliekot jaunas, tīras kontaktlēcas? Tieši tā...nav sajūtas! Tas ir tāpēc, ka mūsdienu lēcas ir izgatavotas tā, lai varētu justos, it kā Jūs vispār neko nenēsātu. Taču, ja lēcas ir nēsātas ilgāk, nekā to plānotais nomaiņas grafiks, tās var tikt izkropļotas. Izkropļotas lēcas būs neērti nēsāt un var ātri izraisīt kairinātas, sāpīgas acis..

Lēcu plīšana

Lēcas var saplīst pat vislabākajos apstākļos. Tomēr, kontaktlēcām paliekot vecākām un trauslākām, tās var daudz vieglāk saplīst. Ja lēcas saplīst Jūsu rokās, Jūs saskaraties ar nelielām neērtībām. Tomēr, ja lēca ieplīst, kad tā jau ir Jūsu acī, Jūs saskaraties ar nopietnāku problēmu. Jums ir jāizņem visi iespējamie lēcas gabaliņi un nekavējoties jāapmeklē acu aprūpes speciālists, lai droši noņemtu visas daļiņas, ko nespējāt izņemt pats un, lai tādējādi novērstu turpmāku neērtību un iespējamu infekciju.

Skābekļa nepietiekamība

Veselām actiņām ir svarīgi, lai tīklene, radzene un citas daļas saņemtu pietiekami daudz skābekļa. Katra veida kontaktlēcu skābekļa caurlaidība laika gaitā nepārtraukti samazinās un, ja ir pārsniegts noteiktais nēsāšanas laiks, lēcas mikroskopiskās struktūras, kas transportē skābekli, sabojājas un nevar nodrošināt atbilstošu piegādi. Rezultātā var nonākt pie sarkanām, iekairinātām acīm, ar dedzinošu sajūtu, un, iespējams, pat pie nopietnām ilgtermiņa komplikācijām.

Netīras kontaktlēcas

Netīrumus un citus piesārņotājus sauc par nogulsnēm. Diemžēl arī uz Jūsu lēcām sāk veidoties nogulsnes, tiklīdz tās tiek izņemtas no sterilā iepakojuma. Pareiza tīrīšana (div-nedēļu un mēneša lēcām) ir būtiska, tomēr nepastāv kopšanas šķīdums, kas spēj nogulsnes noņemt 100%. Kad uz lēcām sāk veidoties nogulsnes, Jūsu redze var kļūt neskaidra un ir iespējams, ka netīrās lēcas var kļūt toksiskas un izraisīt neērtību un nopietnu infekciju.

Paturam prātā

Daudzi kontaktlēcu lietotāji ignorē ieteikumu nelietot kontaktlēcas ilgāk par tām noteikto laiku- vai ne tīši vai nejauši. Lai gan vecāku lēcu nēsāšanas sekas var Jūs uzreiz neietekmēt, ir svarīgi atcerēties, ka variet nodarīt lielāku ilgtermiņa kaitējumu savai vērtīgajai redzei. Īsumā, mūsu padomi un speciālistu ieteikumi ir sekojoši:

  • Nenēsājiet lēcas ilgāk, nekā ir ieteikts: nomainiet mēneša lēcas pēc viena mēneša lietošanas un vienas dienas lēcas pēc vienas dienas!
  • Nenēsājiet savas kontaktlēcas ilgāk par 24 stundām vai kamēr guļat: tikai īpašās lēcas to ļauj, un pat tādos gadījumos tas ir ieteicams tikai pēc sava optiķa vai acu speciālista konsultēšanās.
  • Nenēsājiet lēcas, ja derīguma termiņš ir cauri: tādas lēcas vairs nav ar vajadzīgajiem kvalitātes standartiem un gandrīz vienmēr ir mazliet sakropļotas!

Nekādā gadījumā nav vērts riskēt nēsāt lēcas ilgāk par tām paredzēto laiku- ne par dažām stundām, dienām vai nedēļām. Lēcas vair aizvietot, bet Jūsu actiņas- tās gan nē.Tādēļ parūpējieties par tām īpaši pienācīgi un respektējiet tām norādīto lietošanas periodu!!

Komentāri

Vai ir kādi jautājumi?