Kā lietot acu pilienus

Mitrini savas acis ar acs pilieniem un aerosoliem

Veselīga acs aprūpes higiēnas rutīna bieži vien prasa, ka acs pilieni spēj palīdzēt tikt gala ar infekcijām, paātrināt dzīšanu kā arī vienkārši sniegt nepieciešamo mitruma un ērtības sajūtu priekš sausām un nogurušām acīm. Lielākā daļa pilienu ir domāti tūlītēja efekta sniegšanai no brīža, kad pilieni saskaras ar acs ābolu. Tieši tādēļ, acu pilieni ir jālieto ārēji, nevis iekšēji.

Tomēr, lietot acu pilienus nav nemaz tik viegli! Daudzi cilvēki atrod grūtības tajā, kādā veidā pilieni ir jālieto, ka tie rada diskomforta sajūtu, vai nosmērē acis par daudz. Nu ko, palīdzēsim tikt galā un iepazīstamies ar dažādajiem acu pilienu veidiem, to priekšrocībām un ērtākā veida pielietošanas paņēmieniem.

Kad acu pilieni ir nepieciešami?

Jūsu acu ārsts vai farmaceits var izrakstīt acu pilienus, kurus, lai varētu iegādāties, ir nepieciešama recepte. Ir arī tādi pilieni, kurus var iegādāties bez vajadzības uzrādīt recepti. Acu pilieni palīdz tikt galā ar glaukomu, konjunktīvu, hroniski sausām acīm, kā arī ar dažādām citām problēmām, saistītām ar acs veselību. Glaukomas ārstēšanas gadījumā var būt nepieciešams lietot vairāk nekā viena veida acu pilienus- tādēļ uzmanīgi un vērīgi ieklausāmies ārsta norādījumos un lietošanas pamācībā! Var būt tā, ka pilieni ir jālieto ar noteiktiem laika intervāliem vai speciālām diētām. Bet to visu Jums norādīs Jūsu ārsts.

Konjunktīvums (atpazīstams arī kā rozā actiņa) ir bakteriāla infekcija, kas parasti tiek ārstēta ar antibiotiskajiem acu pilieniem. Jūsu ārsts norādīs, ka kontaktlēcas šajā laikā nēsāt nav ieteicams, jo tas var paildzināt ārstēšanās procesu.

Neērtuma sajūta, kas ir izraisīta sezonas alerģiju rezultātā, var bieži vien tikt atrisināta ar anti-histamīnu alerģijas acs pilieniem. Putekļi, dzīvnieku spalvas, piesārņojums, utt. palīdz izraisīt mūsu actiņas sarkanīgas, ar iekaisumu vai pat ūdeņainas (kad acis asaro uz ilgu laiku). Un atkal, Jūsu farmaceits spēs Jums ieteikt vispiemērotākos acs pilienus, kas palīdzēs tikt galā ar iekaisumu, sarkanīgumu un asarojošajām acīm- un šie pilieni var tikt izsniegti arī bez receptes, bet ar farmaceita ieteikumiem.

Datora redzes sindroms jeb sausās acs sindroms tiek izraisīts tad, kad pavadām ilgstošu laiku pie datora ekrāniem. Diemžēl, saīsināt šo laiku paliek vien grūtāk un grūtāk, jo mūsdienu ritms (it īpaši darbā vai mācībās) pieprasa ilgstošu laiku pie datoriem, telefoniem, planšetēm, utt. Visiem tiem, kas pavada daudzas un garas stundas pie digitālajiem ekrāniem, ir ieteicams lietot mitrinošos jeb lubricējošos acs pilienus, kā arī mākslīgo asaru pilieni var palīdzēt. Tomēr vēršamies pie acs speciālista priekš individuālām konsultācijām un padomiem. Un atceries, ir ērti un ieteicami, kad acs pilienu pudelīte atrodas pie rokas (darba atvilktnē, somiņā, mašīnā, utt.) Starp labākajiem acs pilienu, kas spēj palīdzēt ar sausās acs sindroma simptomiem, ir Gelone lubricējošie un mitrinošie pilienu, kā arī Biotrue mitrinošie pilieni.

Lietošanas process – soli pa solim

Seko šiem vieglajiem soļiem un bez grūtībām varēsi lietot savus acs pilienus!
 1. Nomazgā savas rokas rūpīgi ar ziepēm un ūdeni. Nosusini ar tīru, bez šķiedru dvielīti.
 2. Noņem savas brilles vai izņem ārā savas kontaktlēcas. Izņēmums ir tad, ja lieto acu pilienus, kas ir īpaši domāti kontaktlēcu nēsātājiem.
 3. Mazliet noliecam savu galvu uz aizmuguri, vai arī apguļamies uz muguras.
 4. Lieto vienu roku, ar kuru maigi pavelkam lejējo acs plakstiņu uz leju. Kāpēc? Ar šo kustību mēs vēlamies izraisīt mazu starpiņu starp acs ābolu un lejējo acs plakstiņu.
 5. Novirzām pilināmo pudelītes galu uz acs ābola pusi, apmēram 3 cm attālumā no acs.
 6. Maigi saspied pudelīti tā, lai acs pilieni tiktu Jūsu acīs.
 7. Ar mazliet noliektu galvu uz aizmuguri, iepilinām tik pilienus, cik ir nepieciešams vai ieteikts pēc instrukcijas vai Jūsu ārsta norādījumiem.
 8. Aiztaisām savas acis ciet uz pāris sekundēm pirms mirkšķināšanas- tas ļaus acu pilieniem pilnībā uzsūkties.

Tiem, kas ļoti uztraucās

Ja Jūs joprojām saskaraties ar grūtībām acu pilienu lietošanas laikā, neuztraucies- visdrīzāk, Jūs neesat viens. Ļoti daudz cilvēki saskaras ar mazām grūtībām vai nepierastuma sajūtas, tomēr viss ir iespējams un ir pieejami dažādi veidi, kā šo procesu padarīt vieglāku un ērtāku.

Pirmkārt, praktizēšanās padara darbu vieglāku! Ja Jums ir izrakstīti medicīniskie acu pilieni, tad ir ļoti svarīgi, ka lietošanas process ir ātrs un ērts un pilieni netiek izlietoti bez vajadzības kļūdaini. Tas nepaātrinās atveseļošanās procesu! Ja ir izrakstīti medicīniskie pilieni, tad ir ieteicams izmēģināt lietošanas procesu ar kādu no parastajiem pilieniem. Tādejādi varat patrenēt savu roku, un pilienu lietošana būs vieglāka un ātrāka.

Daudzi cilvēki atzīst, ka ir daudz ērtāk un vieglāk pilināt pilienus, atrodoties guļus pozīcijā, nevis liecot galvu uz aizmuguri.

Kas vēl var atvieglot šo procesu? Izmantojot citus priekšmetus, kas spētu atvieglot acu pilienu lietošanu, piemēram, spoguli vai pat savu draugu. Spogulis ievērojami atvieglo šo procesu daļai cilvēku, jo var aptuveni redzēt uz kuru pusi liekt galvu, vai kur rokai būtu jāatrodas. Taču, ne vienmēr tas ir vieglāk, jo instinktīvi, mēs vēlamies griezt galvu uz to pusi, kur acis rāda! Tādēļ, ja pašam iepilināt pilienus sagādā lielas grūtības vai pat bailes, nebaidāmies pajautāt savam draugam ar izpalīdzēšanu- vai nu pilināt pilienus vai palīdzēt ar rokas pareizo virzienu. Tas no Jums paša ir atkarīgs, kāda palīdzība ir nepieciešama.

Acu pilieni bērniem un mazuļiem

Māte palīdz bērnam lietot acu pilienus

Raudoši mazuļi un tramīgi bērni nepadara ārstēšanās procesu vieglāko to vecākiem. Tādēļ bieži vien sanāk, ka acs aprūpe var tikt mazliet apdraudēta. Ja Jūsu mazais mīlulis ir kategoriski pret acu pilieniem, laiks ir izmēģināt citus veidus! Lejā mēs norādām veidus, kas spētu atvieglot šo procesu un, tādejādi, paātrinātu atveseļošanās procesu.

 • Noliekam savu mazo guļus stāvoklī. Tas var atvieglot atrašanos šajā pozā nevis tad, kad mazajam ir jāstāv.
 • Maigi pavelkam sava mazā lejējo acs plakstiņu un paprasām, lai paskatās uz augšu.
 • Lietojam noteikto pilienu skaitu tajā starpā, kas ir starp acs ābolu un lejējo plakstiņu. Pēc tam, paprasām savam mazajam pamirkšķināt acis pāris reizes, kas nodrošinās pilienu izvietošanos pa acs virsmu.

Alternatīva metode, kaut vai arī ne viss efektīvākā, ir iepilināt acs pilienus sava mazuļa iekšējajos acu stūrīšos tajā brīdī, kad bērna acis ir aizvērtas guļošā pozīcijā. Tajā brīdī, kad acis tiktu atvērtas, pilieni izplūstu pa acs virsmu. Ja nepieciešams, vienmēr vēršamies pie acs ārsta vai farmaceita pēc padoma vai palīdzības.

Drošības atgādinājums

 • Pievērs uzmanību acs pilienu lietošanas beigu datumam. Nekad nelieto pilienus, kuru termiņš ir beidzies.
 • Pievērs uzmanību uzglabāšanas temperatūrai, kas nepieciešama acs pilieniem. Daži acs pilieni ir jāuzglabā istabas temperatūrā, citi ir jāuzglabā aukstā vietā, piemēram, ledusskapī.
 • Nekad nepieskaries savām acīm ar acs pilienu pudelītes pilināšanas uzgali, noslauki to ar lupatiņu, dvieli, pirkstiem vai ko citu, tādejādi cenšoties saglabāt sterilitāti. Tas izraisīs pretēju efektu
 • Izmēģini higiēniskos un individuāli iepakotos “mono-doses” jeb vienreizējos pilienus sausām acīm. Vienkārši pārlaužam plastmasas vāciņu, izlietojam un pēc tam izmetam ārā. Šāda veida pilieni ir pieejami no Laim Care!
 • Lieto acu pilienus tā, kā to ir ieteicis Jūsu acu ārsts, farmaceits vai kāds cits ārsts vai kā ir ieteikts lietošanas instrukcijā.
 • Daži acs pilieni var uz īsu brīdi aizmiglot vai padarīt redzi neskaidru. Tādēļ vienmēr pārbaudi ar savu acu ārstu pēc cik ilga laika var sēsties pie stūres vai kādas citas aktivitātes. Bieži vien medicīniskie acs pilieni dažas no Jūsu ierastajām darbībām var ietekmēt, vai pat nemedicīniskie pilieni, tādi kā Laim Care Gel var izraisīt īslaicīgas blakusparādības.

Komentāri (1)

Vai ir kādi jautājumi?
Uljana Tihomirova

cik reizes diena japilina naviviision acu pilieni

Atbilde info@alensa.lv

Paldies par jautājumu! Iesakām konsultēties ar acu aprūpes speciālistu.