Biežāk uzdotie jautājumi par kontaktlēcām

  1. No kāda vecuma es varu sākt nēsāt lēcas?
  2. Vai ir atšķirība starp kreiso un labo kontaktlēcu?
  3. Vai es varu lietot recepti domātu brillēm priekš lēcu iegādes?
  4. Vai Latvijā es varu iegādāties kontaktlēcas bez receptes?
  5. Vai krāsainās lēcas ietekmē manu redzes spēju?
  6. Vai kontaktlēcas var izkrist ārā no manām acīm?
  7. Kā rūpēties par manām kontaktlēcām?
  8. Uz cik ilgu laiku var pietikt ar vienu kontaktlēcu iepakojumu?
  9. Alerģijas un kontaktlēcas: vai ir problēma?
  10. Vai var peldēties ar manām kontaktlēcām?
  11. Vai ir droši pirkt manas lēcas internetveikalos?
  12. Vai acu pilieni ir jālieto pirms vai pēc kontaktlēcu ielikšanas?
  13. Kāda ir atšķirība starp D un N kontaktlēcās?

1. No kāda vecuma es varu sākt nēsāt lēcas?

Kontaktlēcu nēsāšana nav ietekmēta ar nēsātāja vecumu. Kontaktlēcas ir piemērotas kā bērniem, tā arī vecāka gājuma cilvēkiem. Jums ir tikai jāiemācās, kā lēcas pareizi ielikt un izņemt. Pareiza un laba lēcu higiēna ir ļoti svarīga veselām acīm.

2. Vai ir atšķirība starp kreiso un labo kontaktlēcu?

Nav nozīmes starp kreiso vai labo kontaktlēcu. Jūs varat iegādāties vienu kontaktlēcu iepakojumu un lietot abām acīm, ja Jūsu acs parametri ir vienādi!

3 Vai es varu lietot recepti domātu brillēm priekš lēcu iegādes?

Briļļu parametri nav tādi paši kā lēcām nozīmēti, protams, ar maziem izņēmumiem, un it īpaši, ja Jūsu acs parametri ir ar augstiem rādītājiem. Atceries, kontaktlēcas atrodas daudz tuvāk pie acīm nekā brilles, tādēļ pastāv lielāka rādītāju maiņa.
Pie tam, ir vēl viens ļoti svarīgs parametrs, kas ir nepieciešams lēcu nēsāšanai- redzenes līkne (angļu valodā-curve). Tādēļ, lēcas līknei ir jābūt tieši tāda paša izmēra kā Jūsu acs radzenes līkne. Acu ārsts (optiķis vai kontaktlēcu speciālists) spēs noteikt tieši Jums piemērotos acs parametrus, kas nepieciešami kontaktlēcu iegādei.

4. Vai Latvijā es varu iegādāties kontaktlēcas bez receptes?

Atsaucoties uz Latvijas likumā noteikto, kontaktlēcas var iegādāties internetveikalos bez receptes norādes. Tomēr, pircējam ir jābūt uz rokām derīgai receptei, taču pārdevējam nav jāpārliecinās par tās derīgumu.
Lasīt vairāk par
kontaktlēcu pirkšanu bez receptes.

5. Vai krāsainās lēcas ietekmē manu redzes spēju?

Cilvēka acs redz pasauli caur melno acs zīlīti, kas atrodas krāsainās varavīksnenes centrā. Krāsainās kontaktlēcas ir “tīras” vidū, tādēļ tās maina tikai varavīksnenes krāsu. Jūsu redzes spēja paliek nemainīga. Tomēr, tas ir iespējams, ka redzes spēja var tikt mazliet ietekmēta vājos gaismas apstākļos, kad Jūsu acs zīlītes paplašinās. Skaidrā krāsaino lēcu daļa ir noteikta no ražotāja puses tā, ka ir saderīga ar gandrīz katra nēsātāja acs izmēriem.

6. Vai kontaktlēcas var izkrist ārā no manām acīm?

Ja Jūs izdarījāt pareizo izvēli iepirkšanās laikā priekš bāzes līknes un esat ielicis lēcas pareizi, tad lēcām ir jāpaliek uz vietas! Taču, tajos retajos gadījumos, kad lēca slīd no tai nozīmētās vietas, jums tad tā vienkārši ir jāpabīda un tā atradīsies pareizajā vietā.

7. Kā rūpēties par manām kontaktlēcām?

Kontaktlēcu aprūpe ir ļoti viegla un neaizņem daudz laika. Aprūpe par mūsdienu mīkstajām daudzkārt lietojamām lēcām pieprasa tikai viena veida kopšanas līdzekli priekš tīrīšanas, skalošonas un uzglabāšanas.

Pirms lēcu uzglabāšanas tām piemērotā šķīdumā, ir ieteicams lēcas mazliet paberzēt, maigām kustībai ar Jūsu pirkstiem vai plauksta. Tas palīdzēs noņemt vairāk nosēdumu un netīrumu. Vienas dienas lietošanai paredzētās lēcas (visa veida) nepieprasa nekādu tīrīšanu. Jūs tās vienkārši izmetiet ārā dienas/nēsāšanas beigās.

8. Uz cik ilgu laiku var pietikt ar vienu kontaktlēcu iepakojumu?

Lēcu skaits iepakojumā nenosaka pāru skaitu! Ja Jums ir vienāda recepte abām acīm (vienādi acs parametri), tad iepakojums ilgst kā norādīts lejā:
• viena kastīte ar 30 vienas dienas lietošanai paredzētām lēcām ilgs 15 dienas
• viena kastīte ar 6 mēneša lēcām ilgs 3 mēnešus

9. Alerģijas un kontaktlēcas: vai ir problēma?

Sezonas alerģijas nespēs ietekmēt lēcu lietošanu, ja Jūs par tām attiecīgi pareizi rūpēsieties.
• Samaziniet nēsāšanas laiku.
• Konsultējieties ar kontaktlēcu speciālistu par vislabāk piemēroto kopšanas šķīdumu tajā brīdī, kad alerģija Jums ir visstiprāka.
• Tajā laikā, kad Jūsu alerģijas ir visstiprākas, mēģiniet lietot vienai dienai paredzētās lēcas. Dažādi pētnieciskie izmeklējumi ir apstiprinājuši, ka ar alerģijas simptoniem vislabāk var tikt galā lietojot vienai dienai paredzētās lēcas.

10. Vai var peldēties ar manām kontaktlēcām?

Peldēties ar kontaktlēcām (jūrā, upē, ezeros, baseinos) pakļauj Jūsu acis veselības riskam. Kontaktlēcas nedrīkst tikt saskarē ar krāna ūdeni. Ja Jūs atverat savas acis atrodoties ūdenī, izņemiet lēcas 10-15 minūšu laikā, un nelietojiet tās atkal. Jūras ūdens var ietkmēt lēcas nelabvēlīgi, pat līdz tam, ka lēcas var pielipt pie Jūsu acs radzenes.

11. Vai ir droši pirkt manas lēcas internetveikalos?

Tieši tāpat, kā visur citur, arī ar kontaktlēcām Jūs varat “iegrābties” un iegādāties tās no neuzticīgas firmas. Jūs, piemēram, varat saņemt nepareizos produktus, produktus kas nav domāti pārdošanai Latvijas tirgū, produktus, kuriem derīguma termiņš ir gandrīz beidzies, vai arī piegādes laiks ir daudz ilgāks nekā minēts. Tie ir tikai daži piemēri, kas var notikt- citos gadījumos Jūs pat varat nekad nesaņemt savu pasūtījumu. Tādēļ, pirms pērciet lēcas, ir ieteicams izvēlēties labi pazīstamu, stabilu un drošu firmu. Stabila Jūsu izvēlētā firma ir vai nē, par to Jūs varat pārliecināties kaut vai apskatot šīs firmas mājaslapu.

12. Vai acu pilieni ir jālieto pirms vai pēc kontaktlēcu ielikšanas?

Acu pilieni nav atkarīgi no lēcu lietošanas. Jūs tos varat lietot arī tad, kad nenēsājat lēcas, vai arī, ja Jums nav vajadzība nēsāt lēcas. Acu pilieni ir ieteicami, jo tās ir sava veida mākslīgās asaras, kas lubricē un aizsargā acis.

Kontaktlēcu nēsātājiem ir ieteicams pielietot ļoti viskozus acu pilienus pirms lēcu ielikšanas acī. Tas palīdzēs acu pilieniem vienmērīgi noklāties uz acs. Bez neviskoziem acu pilieniem, tas ir iespējams lietot pilienus arī pēc lēcu ielikšanas.

13. Kāda ir atšķirība starp D un N kontaktlēcās?

Ja Jūs lietojiet multifokālas vai bifokālas brilles, tad, lai nodrošinātu pareizu redzes korekciju, ir jānosaka Jūsu dominējošā un nedominējošā acs. Dominējošā acs, ko parasti apzīmē ar "D", primāri koncentrējas uz redzi tālumā, savukārt nedominējošā acs, kas apzīmēta ar "N", ir saistīta ar redzi tuvumā. Tikai daži daudzfokālo kontaktlēcu brendi izmanto apzīmējumus D/N, tāpēc, ir varbūtība, ka šī informācija netiks norādīta receptē. Ja Jums ir nepieciešamas lēcas ar šo papildinājumu, mēs ļoti iesakām vispirms konsultēties ar savu acu aprūpes speciālistu.